„Nápad točit videa jsme dostali v hospodě u piva. Jsme mladí a víra v Boha pro nás hodně znamená. Chceme ukázat, že církev v dnešní době nemusí být zakonzervovaná do minulosti. Chceme mluvit dnešním způsobem o křesťanských tématech, která mají nadčasovou platnost,“ tak se Pastoral Brothers představují na svém vlastním webu.

Jakub Helebrant a Karel Malý jsou faráři Českobratrské církve evangelické – první z nich nejčastěji slouží v pražské Libni, Karel Müller občas v kostele u Martina ve zdi, kde se pravidelně konají večerní evangelické bohoslužby zaměřené hlavně na mládež, zároveň působí jako školní kaplan na Evangelické akademii v Praze a na základní škole Bratrská. Pracuje také v krizovém centru.
Seznámili se při studiích na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy, aby o něco později začali společně točit videa na You Tube, v nichž přinášeli svěží a lehce provokativní pohled na křesťanství. Patří mezi ně například Biblické bizáry, podivné a ne moc známé příběhy z Bible. Aktivní jsou i na facebooku, kde zveřejňují vtipy a memy, krom toho točí i podcasty nazvané Beer&Bible a mají za sebou i dvě knihy.
Soudě dle ohlasů a popularity, lidem se jejich přístup líbí. Možná i proto, že Pastral Brothers říkají, že můžete věřit v Boha a nemusíte být v církvi. “Těch opravdových ateistů je fakt málo, jsou navíc ještě rozdělení na dvě části – na respektující a militantní. Ale těch militantních je opravdu menšina,” řekl Jakub Helebrant nedávno v rozhovoru pro časopis Nový prostor.

Oba se snaží nejen lidem přibližovat křesťanství, ale také měnit mediální obraz farářů, které si podle nich část lidí představuje jako podivína z filmu Slunce, seno nebo naopak jako důstojného pána, který se mračí z kazatelny a řekne nějakou neuvěřitelně zlou kravinu, která nedává smysl. “A najednou přijdou dva mladí a potetovaní chlapi, kteří řeknou, že Ježíš dobrý, ale jsou normální,” řekl ve zmíněném rozhovoru Karel Müller.
Akademie v Řevnicích
Českou křesťanskou akademii v roce 1990 spoluzaložil a dodneška vede profesor Tomáš Halík, katolický kněz od pražského Salvátora. Spolek je otevřený lidem jakéhokoliv vyznání i bez vyznání, kteří mají ve svém životě porozumění pro křesťanské hodnoty a zajímají se o dialog mezi církvemi a společností, o kulturu, víru a rozvoj vědy, umění a vzdělávání.
Má už přes šest desítek poboček, které pořádají různé zajímavé akce a zároveň ukazují, že křesťanství není cosi z předminulého století, bez čeho se už dneska obejdeme. Nám tady místní buňka chyběla, a proto jsme ji založili. Za řevnickou pobočkou stojíme čtyři – překladatel Stanislav Kostiha, marketingový manager firmy zabývající se AI Ondřej Klimeš, tiskař krásných knih a triček Jiří Kylar a novinářka Radka Wallerová.
Přímo z Řevnic paradoxně není ani jeden z nás, ale vnímáme je jako centrum našeho mikroregionu kolem dolní Berounky. K založení pobočky jsme dospěli pozvolna během hovorů o tom, jak udržet zdejší duchovní život živý a přinášet nové impulsy.

Doufáme, že se naše besedy stanou místem dalších setkání, která zdaleka nejsou a nebudou určeny jen věřícím. A i když našimi prvními hosty jsou faráři, hodláme zvát i lidi mimo církev – v dubnu to například bude vynikající novinářka Renata Kalenská.